Att tänka på inför våren & sommaren

Vi närmar oss den mest attraktiva perioden på året, iaf. inom byggsektorn. Vi pratar såklart om våren och sommaren!



Det är nu vid denna tid flest bestämmer sig för att göra sina renoveringsdrömmar till verklighet. Vi har sammanställt tre punkter att ta i beaktning för er som står i startgroparna till ert nästa renoveringsprojekt.



Planera planera och planera

Nyckeln till ett lyckat projekt grundar sig i planeringsfasen – det är kanske en gammal klyscha men det stämmer fortfarande.

När det gäller material så kan det vara bra att titta på flera alternativ och vara lite mer flexibel än vad man historiskt behövt vara. Med de oroligheterna som finns runt om i världen och Europa så kan leveranstider variera. Ett bra tips är att be er entreprenör kontrollera tillgång och leveranstid redan i ett tidigt skede av planeringsfasen. På så vis kan man utesluta sådant material som inte finns tillgängligt inom rimlig tid.



Ta professionell hjälp redan från början

I de lite större renoveringarna av kök och badrum eller andra ombyggnationer är det smart att redan från början dela med sig av sina idéer och planer till er entreprenör. Då kan man snabbt utesluta sådant som både kan bli för kostsamt och/eller för tidskrävande.



Framförhållning är guld

Hela byggbranschen går just nu på högvarv. I spåren av pandemin är det mycket som ska hämtas igen och behovet av hantverkare är stort runt om i landet. Tänk därför på att ha god framförhållning i alla stegen och kontakta din byggentreprenör i god tid. Och viktigast av allt, tumma aldrig på kvalitén. I dessa otrygga tider är det viktigt att ha trygga hantverkare.

Skribent 31 mars, 2022

Sven Wiese

Projektledare och kalkyl

040 97 40 50 - info@jwmbygg.se

Tidigare nyheter

Card image cap
7 december, 2022
Exklusivt samarbete med Kvik

Vi går in i ett exklusivt samarbete med Kvik och kan erbjuda alla våra kunder 20 % rabatt på hela utbudet från Kvik. Kök, badrum och garderober - du väljer från hela katalogen.

Läs mer
Card image cap
14 november, 2022
Ett starkt samarbete med Eurotransport

Under året som gått har vi utvecklat vårt samarbete med Eurotransport.

Läs mer
Card image cap
19 september, 2022
Brandsäkring av verkstad för Litiumjonbatterier

Jungheinrich verksamhet i Arlöv behövde ett utökat arbetsutrymme för hantering av litiumjonbatterier.

Läs mer