Nybyggnation Restaurang, Nova Lund

Igår öppnade den nya japanska restaurangen Shinsei, på Nova Lund! Men för 1,5 månad när vi blev kontaktade stod bygget stilla.


För mindre än 1,5 månad sedan blev vi kontaktade av Jonas, en av ägarna till Shinsei. Bygget stod då stilla och de behövde akut hjälp att hinna få upp restaurangen till öppningen den 6 augusti.


En av Lunds bästa sushi chefs står i köket på Shinsei. Så åk in till Nova och testa, ni kommer bli nöjda!

Vi tog oss ann utmaningen som huvudentreprenör för bygget. Uppdraget innebar b.l.a inredning, uppsättning av kök, montering av bardisk och monter samt installation av el och vatten.


Eftersom Nova Lund har ett tusental besökare varje dag och vårt bygge innebar hög ljudvolym kunde vi endast utföra arbetet på morgnar innan köpcentret öppnat, mellan 07:00-10:00, för att inte störa omgivningen.


Den 1 aug stod allt klart och Shinsei var redo för öppningen!

Skribent 7 augusti, 2019

Johan Müller

Platschef och ägare

040 97 40 50 - info@jwmbygg.se

Tidigare nyheter

Card image cap
17 maj, 2023
Totalrenovering av lägenhet i Malmö

Vi har nu färdigställt en totalrenovering av lägenhet i Malmö. Det har varit ett stort och omfattande arbete men resultatet har blivit riktigt bra.

Läs mer
Card image cap
6 april, 2023
Tankar om byggbranschen

Vi får ofta frågan om det är rätt att renovera nu eller om man ska vänta. Här delar vi med oss av våra tankar om byggbranschen just nu.

Läs mer
Card image cap
7 december, 2022
Exklusivt samarbete med Kvik

Vi går in i ett exklusivt samarbete med Kvik och kan erbjuda alla våra kunder 20 % rabatt på hela utbudet från Kvik. Kök, badrum och garderober - du väljer från hela katalogen.

Läs mer